Aktualności

Solsen

Kiedy wynaleziono pendrive, czyli krótka historia pamięci USB

Pendrive, obok smartfonu, odtwarzacza mp3/mp4 i power banku w dzisiejszych czasach jest jednym z podstawowych, najczęściej używanych sprzętów elektronicznych. Wielu z nas zawsze nosi przy sobie te małe, pomocne urządzenie – w torebce, kieszeni lub podpięte do pęku kluczy. Korzystamy z niego na co dzień, zarówno w domu, szkole, jak i w pracy. To dzięki przenośnym pamięciom USB w szybki i prosty sposób możemy pomiędzy różnymi komputerami, laptopami lub tabletami przenosić rozmaite pliki – dokumenty służbowe, projekty, prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcia, muzykę i wiele innych.

Pierwsze pamięci USB

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że historia pendrive’ów sięga lat 70-tych. Wtedy to pracujący dla japońskiej firmy, genialny dr Fujio Masuoka zaczął swoją pracę nad budową nośnika, który chroniłby przechowywane na nim dane przed uszkodzeniem mechanicznym. W 1980 roku przedstawił dwie pierwsze pamięci typu flash. Niestety na początku jego wynalazek potraktowano jako zwykłą ciekawostkę. Minęło kilka lat zanim producenci docenili szereg zalet tego rozwiązania. W 1998 roku firma INTEL, jako pierwsza podjęła się produkcji pendrive’ów na skalę przemysłową. Rok później uczyniła to Toshiba. Następnie własne pamięci flash przedstawili Koreańczycy z firmy Samsung. Jednak do dziś, to według projektu Fujio Masuoki konstruowane są wszystkie nośniki tego typu.

Pendrivy dziś

Na przestrzeni lat przenośne pamięci USB przeszły ogromne zmiany, zwłaszcza w kwestii wykorzystywanych do ich produkcji materiałów oraz fantazyjnych kształtów jakie przybierają. Jeszcze kilka lat temu pendrivy dostępne były wyłącznie w formie podłużnych czarnych, plastikowych kostek z zatyczką. Obecnie tworzone są raczej z elastycznej gumy, niezniszczalnego metalu, luksusowej skóry i naturalnego drewna. Popularne są te w kształcie karty kredytowej, czy też w postaci bransoletki na rękę. Do wyboru jest również cała gama kolorów – od granatu, zieleni, czerwieni, aż po fiolet i żółć. Co więcej, na życzenie klientów producenci projektują akcesoria dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i gustów.