Aktualności

Power bank – informacje techniczne

W świecie hipnotyzujących kolorami dużych wyświetlaczy smartfonów i tabletów kłopotem przestaje być to, czy odnajdziemy się na ruchliwych ulicach miast obcych krajów i czy uda nam się kupić pamiątki w lokalnym sklepie. Urządzenia mobilne dają nam dostęp do internetu, map, nawigacji i słowników. Realnym problem jest natomiast krótkotrwała żywotności baterii tych cudownych akcesoriów. Na szczęście sytuację ratują power banki – przenośne akumulatory, ładowarki, czy tłumacząc wprost – banki energii.

Z jakich elementów składają się power banki?

Przede wszystkim banki energii wyposażone są w baterie – litowo-jonowe bądź litowo-polimerowe. Pierwsza z nich to zdecydowanie najpopularniejszy typ 18650, wykorzystywany również przy produkcji laptopów, elektroniki, a nawet samochodów. W zależności od producenta może mieć od 100 mAh do 3 400 mAh pojemności. Z kolei drugi rodzaj ogniwa składa się z płaskich plastrów, których pojemność zależy od zajmowanej przez nie objętości. W większości przypadków baterie litowo-polimerową są bezpieczniejsze, gdyż nie nagrzewają.

Co oznacza jednostka mAh?

Jednostka mAh to określenie pojemności power banku w mili-amperogodzinach, które należy traktować jako zapis potoczny. W celu uzyskania realnych parametrów zgromadzonej energii zapis w mAh mnoży się przez napięcie baterii (np. 3,7 V lub 5 V). Działanie te daje z kolei jednostkę mWh – miliwatogodzinę. Wobec tego power bank reklamowy o pojemności 2500 mAh pozwoli nam naładować smatfona z baterią o tej samej pojemności jeden raz. Poza pojemnością, wydawałoby się te drobne różnice mogą dotyczyć również napięcia i prądu.

Czym jest pojemność realna?

Pojemność możemy rozróżnić na markową (marking capacity) i realną (real capacity). Oczywiście najlepsi producenci power banków oznaczają swoje produkty pojemnością realną. W związku z tym zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w markowe przenośne łado15warki do smartfonów i tabletów o realnej pojemności 2 000 mAh albo 5 000 mAh, aniżeli w tanie podróbki, które niejako powinny mieć pojemność 30 000 mAh.