Aktualności

Power bank – jak wybrać najlepszy?

Niezależnie od tego, czy poszukujesz odpowiedniego power banku na własny użytek czy też planujesz uczynić go gadżetem reklamowym swojej firmy warto, abyś przy wyborze zwrócił uwagę na kilka istotnych czynników. Z pewnością nie chcesz kupić przenośnej ładowarki tylko po to, aby podładować telefon podczas jednej podróży a następnie wyrzucić ją na śmietnik, ani też podarować swojemu klientowi produktu niskiej jakości, który schowa w najgłębszej szufladzie swojego biurka i nigdy już po niego nie sięgnie. A zatem, czym kierować się podczas zakupu banku energii?

Pojemność power banków

Po pierwsze należy zwrócić uwagę na pojemność power banku. Co ważne, liczy się tu pojemność realna, nie zaś markowa, która to często jest dość przekłamana. Przyjmuje się, że przenośny akumulator o pojemności około 7 000 mAh jest w stanie dwukrotnie naładować smartfon bądź jednokrotnie laptop. Wobec tego pojemność nie przekłada się 1:1 na liczbę ładowań – zawsze występują pewne straty.

Wydajność

Wydajność ogniw jest wartością związaną z technologią ich wykonania oraz stratami wynikającymi z wydzielania energii cieplnej i działania układu scalonego płyty. Oczywiście im jakość wykonania płyty głównej i komponentów jest wyższa, tym wyższa jest wydajność ogniw i żywotność ładowania power banku. Podobnie dzieje się z urządzeniami, które ładujemy za pomocą banku energii. Zaawansowane technologicznie smartfony ładują się zdecydowanie szybciej i bezpieczniej.

Prąd ładowania

Prąd ładowania określa tempo, z jakim bank energii przekazuje energię elektryczną podłączonemu do niego urządzeniu. Dobrej jakości power banki posiadają zazwyczaj prąd ładowania na poziomie 1,5 A. Te najwyższej klasy mogą zaś ładować sprzęty z natężeniem nawet 2 A.

Cykle ładowania

Każde ogniwo power banku ma ograniczoną ilość cykli ładowania. Standardowo producenci dobrej klasy sprzętu dają gwarancję, że wydajność ładowania przenośnych ładowarek nie spadnie poniżej 80% do 500 cykli. Co więcej, najnowocześniejsze urządzenia potrafią znieść nawet tysiąc cykli. W związku z tym solidny power bank może nam służyć przez wiele lat.